Sol over Stevns I Musik- og markedsdag 13. juni 2026 I Strøby Idrætscenter

14. juni 2025

Sol over Stevns 2025 var en kæmpe succes med masser af sol, smil og glæde. Der var rock både for store og små, kræmmermarked med 75 stande, 25 foreninger og 25 virksomheder.

Tak til alle sponsorer på Sol over Stevns

Live musik & underholdning
på Sol over Stevns 2025

Dagen igennem er der livemusik og underholdning på hele pladsen. 

De mange foreninger har smagsprøver med på deres aktiviteter, og der er sjove ting for både store og små. 

Sol over Stevns scenen:  

Stevns Musikskole 
Kl. 13: Familiekoncert med Roselil
Kim Schwartz & Family

Forlænget Spilletid

Derudover vil der være lynbanko i Sommerteltet. 

For børn er der gratis ansigtsmaling i børneteltet, kreativ hygge og anden underholdning. 

For børn

Børneområdet er altid populært på Sol over Stevns. Der er aktiviteter i børneområdet hele dagen. Her ser du en oversigt over børneaktiviteter i 2025.

Virksomheder & boder

Der er mulighed for at gøre en god handel i de mange handelsboder på Sol over Stevns. Handelsgaden er åben fra 10-17. Enkelte virksomheder finder du rundt på pladsen. Herunder ser du de virksomheder, der var på pladsen i 2025. 

For voksne

For de voksne er det ikke kun mad og musik. Der er masser af sjove aktiviteter for både store og små – og særligt “legebørnene” får masser at se til, når konkurrencegenet skal støves af. Her ser du, hvilke aktiviteter der var for voksne i 2025. 

Kræmmere

Kræmmermarkedet havde 76 kræmmere og holdt åbent fra kl 10 – 17.